Towarzystwo Miłośników Ziemii Raszkowskiej
aktualności

Kolejna wizyta Borysławian

Na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raszkowskiej w dniach 24- 28.08.2017.przebywała w Raszkowie 9-osobowa grupa z Ukrainy. Byli to głównie członkowie Polskiego Kulturalnego – Oświatowego Towarzystwa „Zgoda’’z Borysławia a jednocześnie członkowie ludowego zespołu „ Borysławiacy”. Wśród gości znaleźli się: Lubow Kaczmaryk, Czesława Ryżowa, Wiera Pikałowa, Natalia Zdeńdiak, Wiera Kuśnierz, Iwan Kuśnierz, Myron Kułyniak, Danuta Cygalowa i Natalia Stelmachowicz. Mąż pani Natalii, Roman, lekarz z zawodu, mając zaproszenie musiał zostać na Ukrainie. Goście przebywali w rodzinach p. Kasałków, Tomaszewskich, Kasprzaków, Kądzielów, Gabrieli Szlachty z Jankowa Zal. oraz Aliny Stefańskiej z Przybysławic.
Stałe kontakty i coroczne wizyty obu społeczności rozpoczęły się już w 2005 roku. Pani Eleonora Popowicz (z domu Dąbrowska) jest wieloletnią prezeską Towarzystwa „Zgoda” w Borysławiu i znaną działaczką polonijną na Ukrainie.

http://kuriergalicyjski.com/spolechenstwo/polacyukr/6017-otwarcie-siedziby-polskiego-kulturalno-oswiatowego-towarzystwa-zgoda-w-boryslawiu.

W tym roku Borysławiacy brali czynny udział w raszkowskich gminnych dożynkach, występując na scenie z lwowsko-ukraińską wiązanką i wzbudzając wielki aplauz raszkowskiej publiczności. Był również piknik na strzelnicy oraz wizyta w muzeum i parku w Gołuchowie. ”Cieszymy się, że możemy coś zrobić dla naszych przyjaciół z Ukrainy. Z drugiej strony przybywając tam poznajemy lepiej ten piękny kraj i ludzi. Nie ma jak bezpośredni kontakt. Rodzi się zrozumienie i przyjaźń. A to jest nie do przecenienia” - mówi prezes Raszkowskiego Towarzystwa, Halina Kądziela.


08-10-2017
pogoda.net

Coded by Mikipa
Panel administracyjny